Krem migdałowy różni się od musu migdałowego tym, że oprócz migdałów zawiera inne składniki, które nadają mu wyjątkowego smaku i aromatu. Mój przepis to także przepis na prażone migdały, które nie tylko nierozerwalnie kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia, ale są także niezwykle aromatyczną przekąską na inne pory roku.
- 200 g całych migdałów
- 150 g cukru
- 50 ml wody
- 0,5 laski wanilii
- 0,5 łyżeczki cynamonu
- 40 ml oleju rzepakowego
- 3 szczypty soli
Aby przygotowac prazone migdaly, podgrzac cukier i dodac wode, az mieszanina stanie sie zlotobrazowa. Dodac migdaly i mieszac.az cukier bedzie wygladal na suchy. Kontynuowac mieszanie, az cukier znów bedzie lsniacy i pachnacy. Trwa to zazwyczaj kilka minut.
Migdaly ulozyc na blaszce wylozonej papierem do pieczenia i pozostawic do calkowitego ostygniecia.
Do blendera wlozyc miazge waniliowa, cynamon, olej, sól i ostudzone migdaly i zmiksowac na delikatns paste. W razie potrzeby dodac troche wiecej oleju.
Krem przechowywac w sterylnym słoiku i w chlodnym miejscu do 3 tygodni.
Chleb, bulke lub tosty posmarowac serkiem smietankowym, na wierzch dodac krem migdalowy. Posypac prazonymi i posiekanymi orzechami.
Kremu migdalowego mozna uzywac nie tylko do smarowania
ale takze w koktajlach, sosach i dressingach (szczególnie do dan azjatyckich), w wypiekach, zupach i gulaszach. Mozna go takze wykorzystac do stworzenia kremowej bazy do deserów lub budyniów.
Aż mi kubki smakowe się rozkręciły! Już czuję smak aromatycznej kawy z takim obłędnym dodatkiem migdałowym. Rewelacja pomysł! Serdecznie pozdrawiam 🙂
OdpowiedzUsuńNie wyobrazam sobie swiat bez zapachu prazonych migdalów, a krem ma wszechstronne zastosowanie.
UsuńPysznie, uwielbiam orzechowe kremy. :)
OdpowiedzUsuńTo prawda, sa bardzo smaczne.
UsuńDziekuje:)