Ta odmiana gulaszu to przysmak z kiszoną kapustą i kwaśną śmietaną, dzięki której sos staje się cudownie kremowy. Oryginalny gulasz segedyński jest z wieprzowiny, wersja z wołowiną wydaje mi się smaczniejsza. Można oczywiście użyć dwóch rodzajów mięsa.
Składniki na 4-6 osób:
- 400 g cebuli
- 4 ząbki czosnku
- 2 łyżki masła klarowanego
- 1 kg gulaszu wołowego
- 2 łyżki słodkiej papryki
- 2 łyżki ostrej papryki
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 800 ml bulionu warzywnego
- 520 g kiszonej kapusty
- 4 łyżki kwaśnej śmietany
- sól, pieprz
Obrać cebule i pokroic w duza kostke, czosnek równiez obrac i drobno posiekac.
Roztopic maslo klarowane w rondelku i obsmazyc kawalki miesa przez ok. 3 minuty. Ważne jest, aby nie obracac ich zbyt czesto.
Dodac cebule i czosnek i smazyc przez kolejne 3 minuty. Teraz wszystko doprawic słodka i ostra papryka i dodac koncentrat pomidorowy, Smazyc przez kolejne 5 minut.
Gdy tylko dodamy sproszkowana papryke, trzeba zmniejszyc ogien. Zbyt duzy doplyw ciepla moze szybko spowodowac gorzkosc przyprawy.
Nastepnie wszystko zalac bulionem warzywnym i ostroznie usuac podpieczone skladniki z dna rondla drewniana lyzka lub lopatka. Dodac reszte bulionu i kiszona kapuste, doprawic sola i pieprzem i gotowac na wolnym ogniu przez ok. 50 minut pod zamknieta pokrywa. Zamieszac od czasu do czasu i w razie potrzeby dodac troche plynu.
Wlac gotowy gulasz do glebokiego talerza i podawac ze spora porcja kwasnej smietany. Do tego smakuje ciemne pieczywo lub ziemniaki w mundurkach.
Najlepiej przygotowywac kilka porcji jednoczesnie, gulasz mozna zamrozic i smakuje wtedy jeszcze lepiej.
Właśnie gotuję gulasz wołowy (wciąż się dusi, cholernik!). A właściwie to chyba paprykarz. A szegedyn to zawsze wieprzowy :-)
OdpowiedzUsuńW naszej rodzinie tylko wolowy, gdyz za wieprzowina nie przepadamy, tym bardziej, ze klasyczny gulasz segedynski, który wywodzi sie nie z wegierskiej tylko z wiedenskiej kuchni byl przyrzadzany z wieprzowiny lub wolowiny, albo pól na pól.
Usuń