20 marca 2019

Kandyzowany imbir i koktajl imbirowy

Jeśli  miałabym wymienić moje ulubione słodycze, to od lat nie była to czekolada ani ciasto, ale kandyzowany imbir. Słodycz połączona z ostrością i lekkim kwaskiem cytryny to genialne i bardzo smaczne połączenie.  Płyn, który pozostaje po kandyzowaniu można wykorzystać do przygotowania różnych napojów, np. likieru imbirowego lub koktajli na bazie miodu i cytryny z wódką. Napój z tymi składnikami smakuje na gorąco lub na zimno nawet bez alkoholu. Kandyzowany imbir jest najczęściej obtaczany w cukrze, ale można go pozostawić w syropie lub obtoczyć  w gorzkiej lub mlecznej czekoladzie, w zależności od preferencji. Lekko aromatyzowany cukier, który pozostaje po obtaczaniu imbiru, nadaje się do pieczenia, herbaty lub innych potraw.

Składniki na 1 duży słoik:
  • 500 g imbiru
  • 750 g cukru
  • 2 l wody
  • cytryna
Koktajl imbirowy:
  • 4 cl wódki
  • 2 cl syropu z kandyzowanego imbiru
  • sok z połowy cytryny
  • miód rozmarynowy lub inny
  • kostki lodu
  • 1 plasterek cytryny lub limonki
  • kilka liści mięty
Istnieja  dwie  metody na  kandyzowanie imbiru - szybka i czasochlonna. Wybieram najczesciej ta  druga, gdyz  tak przygotowany imbir  smakuje  duzo lepiej.

Metoda  czasochlonna (min.4 dni)
Obrac imbir i pokroic na kawałki, (kostki, slupki  lub plastry) zalac  w garnku woda i gotowac przez 15-30 minut, wyjac i dobrze osaczyc. Wymieszac plyn z gotowania z 150 g cukru i podgrzac do 106-110° C nastepnie zalac nim imbir i odstawic w przykrytym garnku lub w sloiku na 12-24 godz.
Po 12-24 godzinach  dodac 150 g cukru i opcjonalnie po 1 plasterku cytryny  na  100 g imbiru, podgrzać ponownie  do 106-110° C, zmniejszyc ogien i gotowac  ok. 20 min, nastepnie  odstawic na 12-24 godz w  przykrytym garnku  lub  w sloiku. 
Powtórzyc ten proces co najmniej jeszcze 3 razy, za kazdym razem dodajac po 150 g cukru.
Ostatniego dnia wyjac plasterki cytryny, dodac 150 g cukru, zagotowac do 106-110° C, zmniejszyc  ogien i gotowac  na  bardzo wolnym ogniu  45 min. czesto mieszajac.
Nastepnie odcedzić imbir, zachowac  syrop i pozostawić kawalki imbiru do wyschniecia w cieplym miejscu przez co najmniej 24 godziny. W zaleznosci od upodoban mozna go obtoczyc w cukrze, az do calkowitego  wyschniecia (czasami jest on jeszcze troche  wilgotny i "wciaga"  cukier)  

Szybka metoda.
Obrac i pokroic imbir w cienkie plasterki lub male kostki.
Następnie wlac do garnka litr wody, dodac cukier i plasterki cytryny. zagotowac krótko, a następnie zmniejszyc ogien.
Gotowac na malym ogniu i bez pokrywki, mieszajac od czasu do czasu.
Kiedy imbir bedzie szklisty, a woda prawie calkowicie odparuje, odcedzic imbir przez sito,  zebrac plyn, a imbir pozostawic do wyschniecia, ew. obtoczyc w cukrze lub czekoladzie.
Imbir przygotowany ta  metoda  jest  równiez  smaczny,  ale  czasochlonna  metoda  jest wg. mnie zdecydowanie  lepsza, przy  czym  wymaga  ona wprawdzie troche wiecej  czasu,  ale  nie  wiecej pracy.
Z syropu, który pozostanie, mozna zrobic likier, mieszajac go z wódka w preferowanych proporcjach i odstawiajac  na kilka  dni  w  szczelnie zakreconej butelce.
Mozna tez uzyc  go do róznych  napojów. m.in do koktajlu imbirowego.
Wymieszac wszystkie skladniki z kostkami lodu i przyozdobic plasterkiem cytryny i kilkoma listkami miety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz