Kilka lat temu przywiozłam z Japonii oprócz kilku oryginalnych naczyń i różnych gadżetów kuchennych także wiele przepisów. Czas pokazał, że kuchnia japońska nie nadaje się do spontanicznego gotowania w Europie, ponieważ ciągle musiałam dokupywać składniki, które raz użyte, długo czekały na kolejne użycie. Dlatego po kilku latach większość tych japońskich przepisów zmodyfikowałam. Jednym z nich jest japoński omlet zawijany. Omlet ten jest smażony w głębokim tłuszczu na długiej, prostokątnej patelni i posiada w swoim składzie m.in. sos sojowy i Mirin - japońskie wino ryżowe będące popularną przyprawą kuchenną. Omlety te często nie mają żadnych dodatków, chociaż można do nich dodać cebulę, marchew, szalotkę, wodorosty, grzyby, szparagi lub inne warzywa.
Mój omlet posiada składniki, które zawsze mamy w domu i oprócz typowego japońskiego sposobu smażenia użyłam arkusza nori, ale przepis jest równie smaczny bez niego. Co do warzyw - wyobraźnia nie zna granic, dzięki czemu za każdym razem możemy wyczarować inne danie.
- Składniki dla 2 osób:
- 5 jajek
- 2 łyżki mleka
- 2 dymki lub szalotki
- 1 marchewka
- 1 arkusz nori (wodorostów) opcjonalnie
- olej
- sól, pieprz
Wymieszac jajka z mlekiem i przyprawami i przecedzic przez sitko. Jednolita mase jajeczna wymieszac z marchewka i dymka.
Umiescic okolo 1/3 masy na nagrzanej i natluszczonej, ale niezbyt goracej patelni i ulozyc na niej arkusz wodorostów. Gdy masa sie zetnie, delikatnie ja zrolowac, przesunac do konca patelni i wlac nastepna czesc masy na zwolnione miejsce uwazajac, aby masa znalazla sie równiez pod zwinietym jajkiem.
Gdy nowa warstwa sie zetnie, ponownie ja zrolowac a na wolne miejsce wlac nastepna czesc masy i powtarzac wszystko do momentu, az masa jajeczna zostanie zuzyta. Gdy omlet jest gotowy, wyjac go z patelni, chwile ostudzic i przeciac na waskie kawalki.
Oryginalny japonski omlet zawijany jest smazony na podluznej, prostokatnej patelni i posiada w swoim skladzie oprócz jajek i soli sos sojowy, mirin (japonskie wino ryzowe, które jest popularna przyprawa do gotowania) i szczypte cukru. Omlety te czesto nie posiadaja zadnych dodatków, choc istnieja równiez omlety z cebula, dymka, marchewka, wodorostami, grzybami, szparagami lub innymi warzywami. Tutaj fantazja nie zna granic.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz