Dżem bekonowy to amerykański wynalazek i Amerykanie mówią, że to czyste złoto w słoikach. Niesamowity, nieporównywalny smak - pikantny, lekko słodki, słony, kremowy lub z chrupiącymi kawałkami.
Niezależnie od tego, czy jest to pasta do smarowania kanapek, czy dodatek do steków lub piersi z kurczaka, dżem bekonowy pasuje do wszystkiego.
- 1 kg bekonu
- 3 ząbki czosnku
- 8 czerwonych cebul
- 6 łyżek brązowego cukru
- 60 ml czerwonego octu balsamicznego
- 120 ml syropu klonowego
- 120 ml whisky (opcjonalnie)
- 1 łyżeczka wędzonej papryki w proszku
- 1/2 łyżeczki gruboziarnistej mieszanki pieprzu Ankerkraut
- 1 łyżeczka płynnego ekstraktu dymu (opcjonalnie)
Bekon pokroić w cienka kostke i ulozyc na zimnej patelni.
Ustawic sredni ogien, aby bekon powoli odparowal, a tluszcz całkowicie wyplynal (mozna to poznac gdy tluszcz na patelni zaczyna sie pienic). Ważne jest, aby bekon smazyl sie bardzo powoli i byl od czasu do czasu mieszany. Trwa to ok.45 minut.
Gdy bekon jest brazowy i chrupiacy, przygotowac odpowiedni pojemnik oraz sitko i przecedzic boczek a nastepnie odtluscic jeszcze na papierowym reczniku.
Odlozyc czesc zebranego tluszczu, a reszte zuzyc do czegos innego lub przechowywac w szczelnie zamknietym sloiku w lodówce nawet przez kilka miesiecy.
W międzyczasie pokroic cebule i czosnek w cienka kostke.
Wlac 2 łyżki stopionego z boczku tluszczu na patelnie i dusic cebule na srednim ogniu, az bedzie miekka. Dodac czosnek i smazyc nadal przez ok. 3 minuty na srednim ogniu, caly czas mieszajac. Dodac papryke i pieprz i wszystko razem zmieszac. Wlac syrop klonowy i jesli ktos lubi whisky ciagle mieszajac, nastepnie dodac ocet balsamiczny i cukier.
Wszystko razem gotowac na duzym ogniu ciagle mieszajac, az powstanie plyn o konsystencji syropu. nastapi to po ok.3 minutach. Na koniec dodac kawalki bekonu i gotowac wszystko jeszcze ok.5 min. jesli plyn bedzie za gesty, dodac troche wody. Kto lubi moze równiez dodac 1 lyzeczke plynnego dymu.
Dzem jest juz wlasciwie gotowy i mozna go przelozyc do sloików.
Kto nie lubi dzemu z chrupiacymi kawalkami, moze go zmiksowac, az stanie sie kremowy.
Wszczelnie zamknietym sloiku dzem przechowuje sie w lodówce ok. 2 tygodni, jesli go chcemy pasteryzowac, okres waznosci przedluzy sie do 6 miesiecy.
Dzem smakuje jako pasta do chleba, dodatek do hamburgerów i innych kanapek, dodatek do steków i drobiu.
Danie Dnia na Smakerze 12.09.2020 TUTAJ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz