19 września 2024

Domowe amaretto z pestek śliwek

Przepis z serii zero waste. Prawdziwe amaretto robi się z migdałów a czasem z pestek moreli, brzoskwiń lub wiśni. W sezonie mamy dużo owoców pestkowych i nie ma potrzeby wyrzucania ich, gdyż powstaje z nich wspaniały likier, w smaku bardzo zbliżony do prawdziwego amaretto.

 

Składniki na butelke 0,7 l:

  • 700 ml wódki
  • 200 g brązowego kandyzu*
  • 200 g pestek śliwek
Ewentualnie dodatkowo:
  • 0,5 laski wanilii przekrojonej wzdłuż
  • 0,5 laski cynamonu
  • 1 sztuka anyżu gwiazdkowego

*kandyz to cukier grubo skrystalizowany



Na poczatek kilka zasad, które sa istotne bez wzgledu na to z jakich pestek robimy likier:

1. Z 2,5 kg sliwek otrzymalam 130 g pestek na 700 ml wódki. Na taka ilosc alkoholu moze ich byc maksymalnie 200-300 g. Jesli nie mamy takiej ilosci od razu, mozna pestki umyc, osuszyc i przechowywac zamrozone w torebce, az zbierzemy odpowiednia ilosc.
Mozemy takze uzyc pestek moreli, wisni lub wymieszac pestki róznych typów.

2. Aby zapobiec uwalnianiu sie cyjanowodoru, pestki nie powinny byc w zadnym wypadku rozbite, zlamane ani w inny sposób uszkodzone lub podgrzewane.

3. Pestki w zasadzie powinny byc bez miazszu, ale jesli go posiadaja, likier bedzie metny i trzeba bedzie go po przecedzeniu jeszcze przefiltrowac.

4. Jak zawsze w przypadku butelkowania wazne jest takze aby słoiki i butelki były sterylne.

5. Zamiast kandyzu mozna uzyc bialego lub brazowego cukru, a zamiast wódki mozemy uzyc innego bezsmakowego bialego alkoholu.

6. Mozna tez dodac przyprawy takie jak laska wanilii, laska cynamonu lub anyz gwiazdkowy.

7. Okres przydatnosci do spozycia zalezy od ilosci cukru i procentów alkoholu (min. 40%) Im wieksza proporcja obu skladników, tym dluzszy okres przydatnosci, jednak nie dluzszy niz rok. Przechowywac w chlodnym i ciemnym miejscu.

Napelnic butelke mniej wiecej do polowy pestkami, dodac kandyz i zalac wódka. Zamknac butelke i energicznie nia potrzasnac.
Moze sie zdarzyc, ze kilka pestek wzniesie sie do góry. Nie stanowi to problemu, poniewaz w ciagu najblizszego tygodnia lub dwóch powinny ponownie opasc. Jesli nadal unosza sie na powierzchni, usunac je lyzka, aby zapobiec tworzeniu sie plesni.

Likier musi dojrzewac 2-3 miesiace i powinien byc co 1-2 tygodnie potrzasany.
Gdy bedzie gotowy, przecedzic go przez sitko i przelac do sterylnej butelki.
Amaretto mozna pic bez dodatków, z lodem, w drinkach mieszanych lub ze smietana.
Doskonale komponuje sie takze z cieplymi napojami, takimi jak kawa, kakao, grzane wino, poncz czy tez z deserami, (ciasta, kremy czy tiramisu)

4 komentarze:

  1. Rewelacyjny przepis. Zero waste w iście wybornej odsłonie 🧡🧡

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziekuje Kasiu :)
    Lubie smak amaretto, wiec byla to doskonala okazja upiec dwie pieczenie na jednym ogniu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale bajer, Marylko! Ja w dzieciństwie wyżerałam środki ze śliwkowych pestek, wyobrażając sobie, że to gorzkie migdały. Teraz je wyrzucam i nie przyszło mi nigdy do głowy, aby je w tak niezwykły sposób wykorzystać :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. te "srodki" sa podobno trujace, ale to pewnie jak z kazda trucizna, zalezy od tego jak sie dozuje. Teraz juz wiem, dlaczego nalewka ma smak amaretto - ono jest wlasnie robione w migdalów. Ja ja robie zawsze w sezonie sliwkowym, a wtedy jest gotowa na Boze Narodzenie jako dodatek do róznych deserów i napojów - nie tylko do tiramisu :)

      Usuń