6 lutego 2021

Mięso kurczaka w słoiku

Kwaśne mięso (Sauerfleisch) to danie z wieprzowiny, typowe dla kuchni niemieckiej i austriackiej. Nazwa wywodzi się od kwaśnego smaku potrawy, który uzyskuje się poprzez dodanie octu lub białego wina. Istnieje tylko kilka regionalnych odmian z różnymi składnikami  lub metodami przygotowania, najbardziej znane to:                                                

Kwaśne mięso holsztyńskie (Holsteiner Sauerfleisch) - wieprzowina dojrzewa w słoiku bez pasteryzowania. Jest to zarówno specjalność kuchni Szlezwika-Holsztyna, jak i tradycyjne północnoniemieckie letnie danie.                                                                       

Reńskie kwaśne mięso wołowe w galarecie (Rheinisches Rinder-Sauerfleisch in Aspik) w przeciwieństwie do „normalnego” kwaśnego mięsa, jest robione z chudej, grubo posiekanej wołowiny. Do marynaty dodaje się również krążki jabłek i rodzynki. Moje danie przypomina pierwszą wersję, jedyną różnicą jest rodzaj mięsa - w tym wypadku jest to pierś kurczaka.


Składniki na 1 słoik:
  • 2 piersi kurczaka ze skórą i kością
  • 500 ml octu jabłkowego
  • 500 ml wody lub soku jabłkowego
  • 2 strąki długiego pieprzu bengalskiego
  • 1 łyżeczka nasion kolendry
  • 1 anyż gwiazdkowy
  • 1 łyżeczka nasion gorczycy
  • 1 liść laurowy
  • 1 ząbek czosnku
  • 1/2 dużej papryczki chili
  • 4 łyżki miodu
  • 6 arkuszy żelatyny
  • 2 szczypty soli

Podgrzac w rondelku ocet jablkowy z woda lub sokiem jablkowym. Dodac pieprz, nasiona kolendry, anyż, gorczyce, liść laurowy, czosnek, chili oraz miód i krótko zagotowac.

Kurczaka umyc, osuszyc, posolic i odstawic na co najmniej 5 minut, nastepnie wlozyc kurczaka wraz z koscia i skóra do goracego wywaru i pozostawic na 8 minut bez stawiania garnka na kuchence. W miedzyczasie wysterylizowac sloik. Wode po sterylizacji pozostawic w garnku, bedzie uzyta pózniej do pasteryzowania. Wyjac piersi kurczaka z wywaru i wlozyc do sloika. Przygotowac arkusze zelatyny i rozpuscic w rondelku z wywarem.

Wlac wywar do sloika az do krawedzi i zamknac szczelnie sloik. Sloik umiescic w kapieli wodnej i gotowac na wolnym ogniu przez ok. 15 minut. Woda nie moze sie gotowac, ale powinna miec temperature 70-80° C. Nastepnie studzic przez co najmniej 4 godziny w temperaturze pokojowej. 

Sloik z miesem mozna przechowywac w lodówce do 3 tygodni.

4 komentarze:

  1. Jessu, nawet żem nie słyszała o takim mięsku! Wygląda świetnie (ach, ta galaretka...) - ja pożarłabym je nawet solo. Co prawda małżonek sarka, że w klubie Hipolita Kwassa byłabym co najmniej wiceprezesem, ale on to by wszystko chciał najlepiej na słodko :-DD

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie jest takie kwasne, ma raczej lagodny smak, gdyz po pierwsze ocet jablkowy ma lekka slodycz, poza tym miód tez robi swoje. Musze przyznac, ze gdy zamieszkalam w Niemczech troche mnie dziwilo uzywanie octu do wszelkich galaret. W Polsce moi rodzice dodawali do zimnych nózek odrobine soku z cytryny albo ocet, ale kazdy robil to dla siebie. W Niemczech ten ocet jest juz "z urzedu" w potrawie i to nawet w róznego rodzaju kielbasach z galareta (np. szynka albo mieso kurczaka) i w miedzyczasie tak sie do tego przyzwyczailam, ze polskie zimne nózki wydaja mi sie po prostu zbyt mdle.

      Usuń
  2. Świetny przepis, na pewno wypróbuję :)

    OdpowiedzUsuń